Zamyslenie na deň 12.6.2026

Ozeáš 2,1-3

1 Izraelitov bude počtom ako piesku v mori, ktorý nemožno zvážiť ani spočítať. Miesto toho, aby im hovorili: ‚Vy nie ste môj ľud,‘ budú im hovoriť: ‚Deti živého Boha‘. 2 Potom sa zhromaždia spolu Júdovci a Izraeliti, ustanovia si jedného vodcu a vyjdú z krajiny. To bude veľký deň Jezreelu. 3 Povedzte vašim bratom: ‚Môj ľud‘ a vašim sestrám: ‚Omilostená‘.


Nedá sa zmerať ani spočítať. Aká úžasná štedrosť! Aké úžasné zasľúbenie a naplnenie! Vznešené označenie synov – „Synovia živého Boha“ a sestry – „Omilostená“. Dom Júdov sa pripojí k domu Izraela a vrátia sa spolu. Spolu – aká vzácna je jednota, porozumenie! A napriek tomu cítiť čím ďalej, tým väčšiu absenciu lásky a pokory. Prečo je to tak? Prečo vyprchala z môjho, z tvojho srdca láska a pokora? Prví kresťania sa dokázali rozdeliť s tým, čo mali. Dokážeme sa podeliť s núdznym, biednym človekom aj my? Dokážeš sa hoci aj dlhší čas deliť s tým, kto sa dostal do zlej, zložitej životnej situácie, či už vlastnou nezodpovednosťou alebo to zapríčinil niekto iný? Môžeš napomenúť, no nesmieš nepomôcť. Júdejci s Izraelcami mali mať jednu hlavu. My máme jedného Dobrého Pastiera – Ježiša. Veru, nedá sa zmerať ani spočítať požehnanie, ktoré dennodenne dostávame. Ďakujem za to a najlepšie to vyjadríme jednotou, porozumením a láskou.

Modlitba: Náš dobrý Pane, Tvoja dobrota a štedrosť sa nedá spočítať, no naša nevďačnosť je veľká. Prosíme Ťa o odpustenie. Amen.
Pieseň:  ES 481
Autor: Zuzana Moncoľová


Hospodin, tvoj Boh, ťa vedie do dobrej krajiny, do krajiny s potokmi bohatými na vodu, s prameňmi a jazerami. 5.Mojžišova 8,7

Boh má moc rozhojniť vo vás všetku milosť, aby ste mali vždy a vo všetkom všetkého dostatok na každý dobrý skutok. 2.Korinťanom 9,8


Ján 15,9-17 •  Modlíme sa za: Slovenská Ľupča (ZvS)


Otázky na rozjímanie:

  1. Ako dnes vnímam zasľúbenie, že budem nazývaný/á „Deti živého Boha“ a „Omilostená“ — či žijem z istoty tejto identity, alebo stále nosením viny a neistou o Božej láske?
  2. Kde v mojom živote potrebujem obnoviť jedinu a porozumenie — či som ochotný/á sa deliť s tým, kto je v núdzi, aj keď to znamená dlhšie trpezlivo pomáhať?
  3. Ako dnes žijem z jediny pod Dobrým Pastierom Ježišom — či som v jednotě s inými veriacimi, alebo Sống v separácii, crítica, alebo izolácii?

Aplikácia do života:
Dnes urobte jeden konkrétny krok jediny: napíšte správu, pozvite niekoho na modlitbu, alebo podporte niekoho v núdzi finančne alebo časom. Potom si spomeňte na jednu situáciu, kde ste zažili Božiu štedrost a napíšte si modlitbu vďaky za to.

Dnes som vďačný za tieto 3 veci:

  1. _________________________________
  2. _________________________________
  3. _________________________________

Viac o vďačnosti, čo to je, prečo je dôležité byť vďačný, ako praktizovať vďačnosť nájdeš na blogu